Dažniausiai užduodami klausimai

Dažniausiai užduodami klausimai

Atsakau į dažniausiai pacientams iškylančius klausimus!


K:   Kas čia per svetainė ir ką ji atstovauja?

A:    Svetainė skirta visiems žmonėms norintiems turėti sveikus ir baltus dantis, kad galėtų žavėti aplinkinius savo prižiūrėtomis šypsenomis. O šios svetainės įkūrėja yra Lietuvos odontologų rūmuose licencijuota profesionalios burnos higienos specialistė Diana Baruckienė, kuri specializuojasi tik šioje siauroje srityje ir todėl Jums gali pasiūlyti suteikti itin kokybiškas paslaugas už prieinamą kainą.

K:   Niekada nebuvau pas burnos higienistą. Kas ta profesionali burnos higiena ir ar man jos reikia jei nesiskundžiu dantų skausmu, neturiu plombuotų dantų?

A:    Profesionali burnos higiena – tai higienos procedūros, kurių metu šalinamos mineralizuotos ir nemineralizuotos dantų apnašos, poliruojami dantų ir plombų paviršiai, nustatomas asmens dantų valymo efektyvumas, pacientai mokomi individualios burnos higienos. Tam, kad palaikyti gerą burnos sveikatą, nepakanka namuose dantis išsivalyti tik dantų šepetėliu ar pavyzdžiui pasitikėti internete pardavinėjamais burnos higienos rinkiniais. Kokybiškai darbą gali atlikti tik tikras šios srities profesionalas – burnos higienistas, kuris visų pirma turi tiek teorines tiek praktines žinias, tiek leidimą užsiimti šia veikla bei žinoma specialią odontologinę įrangą procedūroms atlikti. Net jei šiuo metu nesiskundžiate dantų ar burnos problemomis, supraskite, kad tai galbūt tik laiko klausimas, nes pastovūs profilaktinei patikrinimai ir priežiūra yra būtini. Tik taip jūs išvengsite ateityje įvairių ligų ir nepatirsite dar didesnių išlaidų bei keblumų jas gydant. Rūpinkitės savo sveikata ir reguliariai (kas pusę metų, išskirtinai pagal situaciją ir dažniau) lankykitės pas burnos higienistą.

K:   Kaip atliekama profesionali burnos higiena?

A:    Nuo visų dantų paviršių ultragarsiniu aparatu ir specialiųjų rankinių instrumentų rinkiniu šalinamos mineralizuotos apnašos. Sodapūte (air flow) nuvalomas pigmentas, skatinantis dantų tamsėjimą. Senos minkštosios apnašos valomos besisukančiomis guminėmis galvutėmis ar šepetėliais ir specialia mažo abrazyvumo poliravimo pasta su fluoru.

K:   Kaip veikia ultragarso aparatas? Ar skauda?

A:    Ultragarso aparatas sukelia didelio stiprumo oro bangą, kuri išskleidžiama iš antgalio. Virpesiai tiesiog nuskelia akmenį nuo danties, pačiam dančiui nepakenkdami. Procedūra nėra skausminga, bet ją atliekant dantys gali būti jautrūs. Jei pacientas pageidauja, dantys nuskausminami. Su galimu nežymiu jautrumu po procedūros kovojama fluoro aplikacijomis.

K:   Kaip veikia sodapūtė? Ar skauda?

A:    Sodapūtė – tai kontroliuojama oro, vandens ir sodos srovė, pučiama per komponentus sumaišantį antgalį. Srovė puikiai nuvalo pigmentą. Procedūra visiškai neskausminga.

K:   Ar profesionali burnos higienos procedūra aplamai gali būti skausminga?

A:    Profesionali burnos higiena yra neskausminga procedūra. Išskirtiniais atvejais tik pacientams, turintiems jautrius dantis ar dantenas, ši procedūra gali sukelti laikinų nemalonių pojūčių.

K:   Kaip dažnai reikia atlikti šią procedūra?

A:    Dantų švara priklauso nuo kiekvieno žmogaus individualių asmeninės higienos įpročių. Puikiai prižiūrintiems savo dantis, procedūra rekomenduojama kas pusę metų. Neturintiems gerų higienos įpročių, dantys greičiau pasidengia minkštomis ir kietomis apnašomis, tad profesionalią burnos higieną patariama atlikti kas 4-5 mėnesius. Sergantiems periodonto ligomis, procedūrą rekomenduojama kartoti kas 3-4 mėnesius.

K:   Ar pasitaiko komplikacijų atliekant profesionalią burnos higieną?

A:    Jei procedūra atliekama tinkamai, vienintelė galima komplikacija – tai dantų jautrumas ir nežymus kraujavimas procedūros metu.

K:   Ar nuo rūkymo, kavos, arbatos ir vyno vartojimo ant estetiškai plombuotų dantų atsiradusias apnašas galima pašalinti profesionalios burnos higienos metu?

A:    Taip, šias apnašas galima pašalinti ir nuo estetiškai plombuotų dantų, nepažeidžiant nei danties, nei plombos.

K:   Ar profesionali burnos higienos procedūra atliekama vaikams ir paaugliams?

A:    Taip, ši procedūra atliekama ir vaikams, ir paaugliams.

K:   Ar profesionali burnos higienos procedūra gali būti atliekama besilaukiančioms moterims?

A:    Taip, ši procedūra atliekama besilaukiančioms moterims. Netgi labai svarbu stebėti burnos ertmės būklę nėštumo laikotarpiu, tad rekomenduojame atlikti burnos higieną nėštumo metu.

K:   Ką reikėtų žinoti po profesionalios burnos ertmės higienos procedūros?

A:    Po procedūros atsiminkite šiuos dalykus:

  • Dantys gali būti jautresni šalčiui ir karščiui;
  • Dieną po reikėtų atsisakyti dažančio maisto ir gėrimų;
  • Dantenos gali būti sudirgusios ir kelias dienas kraujuoti. Norint pagreitinti gijimą, rekomenduojama burną skalauti profilaktiniais skalavimo skysčiais;
  • Dantenų būklė normalizuojasi po dviejų savaičių;
  • Dantis valyti minkštu šepetėliu ir naudoti tarpdančių siūlą;
K:   Ar netinkama, nepakankama burnos higienos gali sukelti blogą burnos kvapą?

A:    Blogo burnos kvapo atsiradimo viena iš pagrindinių priežasčių yra bloga burnos higiena, tačiau nebūtinai. Gali būti ir sisteminių ligų priežastis, ilgalaikių vaistų vartojimo ar senų, nesandarių plombų priežastis. Kad blogo kvapo išvengti, siūloma reguliariai lankytis pas burnos priežiūros specialistą ir pasikeisti senas plombas bei pasidaryti profesionalią burnos higieną.

K:   Kas gali nutikti jei ignoruosiu profesionalios burnos higienos reikalingumą?

A:    Gali išsivystyti periodonto ligos, su amžiumi dažniausiai taip ir nutinka.

K:   Kas yra danties aplinkinių audinių (periodonto) ligos?

A:    Periodonto ligos – tai aplink dantį esančių audinių uždegimas, kuris sąlygoja kaulo tirpimą. Yra dvi pagrindinės periodonto ligų formos: gingivitas ir periodontitas.

K:   Kas yra gingivitas?

A:    Gingivitas – tai dantenų uždegimas. Esant gingivitui, dantenos aplink dantį ryškiai parausta ir patinsta. Vienas iš dantenų uždegimo požymių – kraujavimas valantis dantis šepetėliu.

   

K:   Kas yra periodontitas?

A:    Ilgainiui gingivitas pereina į periodontitą. Pasitaiko įvairių periodontito formų, bet visais atvejais pažeidžiamos dantį palaikančios struktūros. Jei periodontitas negydomas, aplink dantį esantis kaulas tirpsta ir dantis pradeda klibėti. Galiausiai, sunykus kaului, netenkama danties.

  

K:   Ar man gresia periodonto ligos?

A:    Daug žmonių kenčia dėl periodonto ligų, tai – dažniausia dantų praradimo priežastis. Įprastai liga vystosi labai lėtai.

K:   Kas sukelia periodonto ligas?

A:    Minkštosios apnašos ir akmenys – pagrindinė periodonto ligų priežastis. Apnašos – tai bakterijų sluoksnis, kuris formuojasi ant dantų paviršiaus kiekvieną dieną. Siekiant išvengti jų neigiamo poveikio, būtina kasdien kruopščiai šalinti apnašas nuo dantų. Įprastai tam pakanka dantų šepetėlio su pasta ir tarpdančių siūlo. Nepašalinus apnašų, ilgainiui minkštosios apnašos mineralizuojasi, tampa akmenimis. Akmenys kenkia periodontui ne mažiau nei minkštosios apnašos. Juos šalina burnos higienistas ar odontologas, atliekantis profesionalią burnos higieną.

K:   Kas nutinka, jei periodonto ligos negydomos?

A:    Deja, dantenų ligos progresuoja be skausmo ir pacientai retai pastebi pakitimus. Kartais dėl bakterijų aktyvumo galite justi nestiprius dantenų skausmus, sudirgimą. Vėliau gali susiformuoti dantenų pūlinys ir iš supančių dantį audinių pradeda skirtis pūliai. Kuo vėliau pradedama gydytis, tuo sunkiau pasiekti gerų gydymo rezultatų.

K:   Kokie periodonto ligų požymiai?

A:    Pirmasis požymis – tai kraujavimas valantis dantis. Dantenos taip pat gali kraujuoti valgant, todėl burnoje juntamas nemalonus prieskonis. Dažnai dantenų ligas lydi nemalonus kvapas iš burnos.

K:   Ką daryti jei pastebėjau dantenų ligos požymių?

A:    Pirmiausia turite apsilankyti pas odontologą. Šis įvertins dantenų kišenių gylį aplink Jūsų dantis. Įprastai atliekamas rentgenologinis tyrimas, kuris padeda nustatyti, ar pakenktas kaulas aplink dantis. Šis įvertinimas labai svarbus skiriant gydymą.

K:   Kokio gydymo man reikės?

A:    Jūsų odontologas arba higienistas atliks Jums profesionalią burnos higieną. Kaskart Jūs turėtumėte būti mokomas, kaip taisyklingai prižiūrėti dantis ir dantenas. Gali tekti apsilankyti pas odontologą ar higienistą kelis kartus.

K:   Ar sugydytas periodontitas kartojasi?

A:    Jei tinkamai prižiūrėsite dantis, kaulinis audinys nyks labai lėtai arba visiškai nebenyks. Privalote kruopščiai valytis dantis ir reguliariai lankytis pas odontologą bei higienistą.